ORGANIZACJA

Zorganizowana spiżarnia w 8 krokach

Przechowywanie jedzenia to chyba jeden z najczęstszych organizacyjnych problemów. Moim zdaniem dlatego, że bez względu na to, czy mamy do dyspozycji całe pomieszczenie przeznaczone na spiżarnię, czy jest to tylko jedna mała szafka, to bez wątpienia jest to przestrzeń bardzo regularnie używana. Zatem trzeba się trochę postarać, żeby utrzymać tam porządek. Kluczem do sukcesu jak zawsze jest perfekcyjna organizacja! Jeśli uporządkowanie spiżarni znajduje się aktualnie na szczycie Twojej listy zadań, to zapraszam do lektury mojego krótkiego przewodnika pod zachęcającym tytułem „Zorganizowana spiżarnia w 8 krokach”! 🙂
 1. USTAL MIEJSCE. Gdzie będzie Twoja spiżarnia? Ile miejsca zajmuje, ile jedzenia możesz tam zmieścić? Idealnie, jeśli uda Ci się wygospodarować choć jedną szafkę.
 2. WYCIĄGNIJ WSZYSTKO. Każdą rzecz, która będzie w spiżarni. Ułóż je na stole lub gdziekolwiek, gdzie będzie Ci wygodnie. Zrób szybki przegląd i jeśli coś jest zepsute, to wyrzuć.
 3. POGRUPUJ. Ułóż produkty według grup np. makarony, kasze, mąki, galaretki, i tak dalej.
 4. WYCZYŚĆ SZAFKI. Przetrzyj wszystkie powierzchnie w swojej spiżarni.
 5. WYBIERZ POJEMNIKI. Użytkowanie spiżarni będzie o wiele łatwiejsze, jeśli poszczególne grupy produktów będziesz przechowywać w osobnych pojemnikach. Mogą to być koszyki, plastikowe pojemniki, miseczki, kartonowe pudełka – to zależy od Ciebie! Pamiętaj, że nie musisz od razu biec do sklepu i wydawać fortuny na piękne pojemniki – na sam początek naprawdę wystarczy to, co masz pod ręką. Wykorzystaj pojemniki, które masz w domu, a dokup tylko to, czego Ci naprawdę brakuje. Bardzo fajnym rozwiązaniem do zastosowania w spiżarni jest wykorzystanie talerza obrotowego – sprawdzi się świetnie w głębokich szafkach (nie trzeba wszystkiego wyciągać, wystarczyć pokręcić talerzem!).
 6. ETYKIETY. Teoretycznie nie są niezbędne, bo w większości przypadków wyraźnie widać, co znajduje się w danym pojemniku, ale zdecydowanie są dużym ułatwieniem (także dla innych domowników) i bez wątpienia są uroczą kropką nad i 🙂 Etykiety możesz zrobić samodzielnie (np. z ozdobnego papieru), możesz kupić specjalne naklejki i pisać po nich kredą albo wykorzystać drukarkę do etykiet (o mojej drukarce pisałam tutaj).
 7. POWKŁADAJ RZECZY DO POJEMNIKÓW. Tego kroku chyba nie muszę tłumaczyć 😉
 8. UŁÓŻ GOTOWE POJEMNIKI W SPIŻARNI. Z tyłu ustaw pojemniki z produktami, których nie używasz zbyt często, natomiast z przodu te, które wykorzystujesz regularnie. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, ułóż wszystkie pojemniki w równym rządku, dzięki czemu od razu będziesz wszystko widzieć.

Pamiętaj, że jeśli będzie Ci się źle korzystać z Twojej nowej spiżarni, to znaczy to, że po prostu trzeba zmienić jej układ 🙂 Ja właśnie wczoraj, po ponad dwóch latach w nowym mieszkaniu, doznałam olśnienia i zrobiłam totalne przemeblowanie zawartości naszych kuchennych szafek. To, co wydawało mi się być idealnym rozwiązaniem, okazało się z perspektywy czasu być trochę niewygodne i (co gorsza!) odrobinę nielogiczne. Teraz wszystko mam w jednym miejscu i jestem zadowolona (aż do następnego olśnienia 😉 ).

Jeśli szukasz inspiracji do zorganizowania swojej spiżarni, zajrzyj koniecznie na moją organizacyjną tablicę na Pinterest 🙂

Print Friendly, PDF & Email
 • Taka spiżarnia to naprawdę super sprawa 🙂 Poszukuję właśnie słoików z klamrą do przechowywania kasz i makaronów, niestety bo ataku robaczków w moich plastikowych pojemnikach, które okazały się niezbyt szczelne:( Przesypałam wszystko do szklanych pojemników i słoików. Jeśli znasz jakiś sklep poza Pepco, gdzie można znaleźć takie pojemniczki, daj znać, chętnie sprawdzę 🙂 Pozdrawiam ciepło, Ania

  • Aniu, wydaje mi się, że IKEA ma w swojej ofercie takie szczelnie zamykane słoiczki 🙂 Możesz też poszukać np. w Tesco, Auchan itp, tam często widuję różnego rodzaju pojemniki, może będzie to, czego szukasz 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

   • Super!!! Dziękuje Ci bardzo 🙂 Miłego popołudnia!