OSZCZĘDZANIE, PLANOWANIE POSIŁKÓW, PORADY

Zawsze świeże owoce i warzywa (przy zakupach raz w miesiącu!)

Trudno Wam wyobrazić sobie, że można kupić owoce i warzywa na początku miesiąca i jeść je (świeże!) przez kolejne 30 dni? Otóż jest na to pewien bardzo prosty sposób! Ale po kolei 🙂 Rok temu opisałam Wam szczegółowo, jak planuję posiłki. Ten system jakiś czas temu zaczął się jednak zmieniać – nie wiem, czy to przez zimę, która skutecznie zniechęcała nas do wyjścia z domu na zakupy, a może przez to, że oboje byliśmy bardzo zabiegani, ale coraz częściej “duże” zakupy spożywcze robiliśmy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu. W tym czasie zmieniło się też trochę moje podejście do planowania posiłków – skupiłam się bardziej na obiadach, a w kwestii innych posiłków postawiłam na większy freestyle i próby wykorzystania jak największej ilości resztek. Nie ukrywam, że sezon na przeziębienia w znaczącym stopniu przyczynił się do pobudzenia mojej kreatywności w tym zakresie – uziemiona w domu (chora) z dzieckiem (chorym) wykorzystałam każdą torebkę kaszy, każdą puszkę z soczewicą i każdą możliwą mrożonkę. Rzadsze wizyty w sklepach spożywczych rzeczywiście pozytywnie odbiły się na naszym domowym budżecie, dlatego tak optymistycznie zaczęłam podchodzić do perspektywy robienia ich raz w miesiącu.

I tu właśnie dochodzimy do momentu ujawnienia wielkiego sekretu – co zrobić, żeby owoce i warzywa przetrwały przez cały ten czas? Ha! Pewnie myślicie, że zaproponuję mrożenie albo robienie owocowych koktajli? Nie tym razem! Sekret tkwi w…KOLEJNOŚCI JEDZENIA! W jakiej? Takiej (zaczynając od tego, co powinno się zjeść najszybciej):

  1. truskawki, maliny, jeżyny, winogrona, wiśnie, czereśnie, śliwki, kiwi, awokado (choć to zależy od stopnia dojrzałości w momencie zakupu), banany (chyba, że lubimy te ciemne i słodkie), sałata, szpinak, brokuły, kalafior, papryka, pomidory
  2. ananas, brzoskwinie, morele, mango, melon, gruszki, mandarynki pomidory, cukinia, bakłażan, fasolka szparagowa
  3. grejpfruty, pomarańcze, cytryny, granat, ogórki
  4. jabłka, marchewki, ziemniaki, buraki

Niby wszyscy wiemy, że jedzenie psuje się w różnym tempie, ale ile z nas bierze to pod uwagę podczas planowania posiłków? Podstawą są oczywiście udane zakupy – wybór świeżych owoców i warzyw oraz kupowanie produktów sezonowych, co gwarantuje niską cenę, jak również (a w sumie przede wszystkim!) odpowiednie przechowywanie. Jeśli macie do dyspozycji piwnicę lub zaciemnioną spiżarnię, to jesteście w rewelacyjnej sytuacji – w takich warunkach owoce i warzywa potrafią wytrzymać naprawdę długo (pomarańcze ponoć nawet 4 miesiące!!!).

Zbliża się nowy miesiąc – spróbujecie zrobić duże zakupy i wykorzystać wszystkie produkty, aż do ostatniej pesteczki? 🙂

Print Friendly, PDF & Email