ORGANIZACJA

Jak uporządkować świąteczne dekoracje?

Pełny tytuł tego wpisu powinien brzmieć “Jak uporządkować świąteczne dekoracje, by za 11 miesięcy wyciągnąć je w nienaruszonym stanie” 😉 Bo na tym się dziś skupimy. Jak przechowywać bombki, żeby się nie potłukły…Jak ułożyć świąteczne lampki, żeby się nie poplątały itp. Będzie też kilka porad dotyczących pozbywania się niepotrzebnych akcesoriów i dekoracji. Zaczynamy!

JAK UPORZĄDKOWAĆ ŚWIĄTECZNE DEKORACJE?

 1. DUŻE PUDŁA (NAJLEPIEJ PRZEZROCZYSTE). Duże pudła nie należą do najtańszych (ja za swoje zapłaciłam 40 zł), ale to inwestycja na lata. Jeśli lubicie organizować przedmioty według kategorii, to w przypadku świątecznych dekoracji rozmiar ma znaczenie. Dzięki temu wszystko będzie w jednym miejscu. Ja mam 3 pudła. W jednym przechowuję dekoracje, w drugim ozdoby choinkowe, a w trzecim (długim i płaskim) lampki choinkowe. Pudła są przezroczyste, więc od razu widać, co (i w jakiej ilości) znajduje się w środku.
 2. BOMBKI. Te najcenniejsze możecie włożyć do pudełka po jajkach, wtedy na 99% nic się z nimi nie stanie. Innym sposobem jest przecięcie rolek po papierze toaletowym na pół (lub na 3 części), ustawienie ich pionowo w jakimś pojemniku i włożenie bombek do środka. Możecie też ułożyć w pudle plastikowe kubeczki i do nich włożyć bombki – dzięki temu nie będą się o siebie obijać. Ja moje ulubione bombki trzymam po prostu w osobnym pudełku, natomiast resztę (czyli ozdoby, które nie są szklane) wkładam do woreczków strunowych. Segreguję je według rodzaju, koloru, wielkości itd. Dzięki temu łatwiej mi będzie dekorować choinkę w przyszłym roku.
 3. LAMPKI CHOINKOWE. Tutaj również sprawdzi się włożenie każdego kompletu do osobnego woreczka strunowego – dzięki temu poszczególne komplety się nie poplączą. Można też zrobić rulonik np. z gazetki reklamowej i owinąć wokół niego lampki. Albo owinąć je wokół kawałka kartonu. Byle były osobno 😉
 4. GIRLANDY. Różnego rodzaju łańcuchy, o ile pozwalają na to ich gabaryty, można bezpiecznie przechowywać np. w małych plastikowych butelkach (to rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku łańcuchów z małych koralików!).
 5. AKCESORIA DO PAKOWANIA PREZENTÓW. Papiery, wstążki i torebki mieszczą się idealnie w długich i płaskich pojemnikach, które można wsunąć pod łóżko! Ja przechowuję papiery w pojemniku na plastikowe torby z IKEA (zobaczcie tutaj), a torebki i inne ozdoby mam w specjalnym pudle.
 6. ŚWIECE. Długie świece lubią się złamać, wiem coś o tym 😉 Dlatego jeśli macie ich sporo, to możecie je zabezpieczyć wkładając kilka do rolki po ręcznikach papierowych! Wcześniej możecie je jeszcze dodatkowo zabezpieczyć np. bibułką.
CO MOŻNA WYRZUCIĆ?
 • podarty papier do pakowanie prezentów, zniszczone torebki prezentowe
 • zniszczone etykiety, wstążki, ozdoby itp.
 • uszkodzone bombki (można sobie zrobić nimi krzywdę!)
 • nielubiane dekoracje (można je oddać lub sprzedać)
 • niechciane prezenty (je również można oddać komuś, komu bardziej się przydadzą)
 • świąteczne kartki (zachowaj tylko te naprawdę wyjątkowe)

Mam nadzieję, że zdążyłam z tym wpisem, zanim większość z Was pochowała świąteczne dekoracje! 😉 Jakie są Wasze sposoby na ich przechowywanie?

Print Friendly, PDF & Email