PORADY

Jak przedłużyć trwałość dyni?

Dynie są już teraz dosłownie wszędzie, a ponieważ są jednym z najbardziej uroczych symboli jesieni, zawitały też w moje skromne progi. W tym roku mam jednak zamiar ugościć je z trochę większą niż dotychczas troską, by uniknąć sytuacji z zeszłych lat, kiedy to nieodpowiednio zakonserwowane zaczynały zbyt szybko gnić na półkach. Brzmi znajomo? Od tej jesieni będzie to już tylko wspomnienie, ponieważ przygotowałam krótką instrukcję postępowania z dyniami, dzięki której ich trwałość przedłuży się przynajmniej do Świąt Bożego Narodzenia (albo i dłużej!).

Jak przedłużyć trwałość dyni do dekoracji?

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ DYNI. Chyba nie jest dla nikogo niespodzianką fakt, że moment zakupu dyni jest dość istotny w kontekście jej przyszłości. Najlepiej, jeśli będzie twarda i bez żadnych plam, wgnieceń i tym podobnych uszkodzeń.

KĄPIEL W WYBIELACZU. Do tego zabiegu dobrze jest przygotować wannę albo dużą miskę (w zależności od tego, jaką ilość dyni chcemy zakonserwować). Dynie wkładamy do środka i wlewamy mieszankę wybielacza i wody (w proporcji 1 do 10). Kąpiemy dynie przez około 10 minut, następnie wyciągamy i dokładnie osuszamy.

SMAROWANIE WAZELINĄ. Dla dodatkowej ochrony można dynie posmarować wazeliną, po czym dokładnie wypolerować je ściereczką.

 

Jak przedłużyć trwałość dyniowych latarni?

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ DYNI. Jak wyżej 🙂

PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI. Wszystkie noże, dłuta, foremki i inne narzędzia używane do wycinania różnych kształtów w dyni, należy wcześniej umyć w gorącej wodzie z dodatkiem mydła.

MIESZANKA PRZEDŁUŻAJĄCA TRWAŁOŚĆ. Mieszankę wybielacza i wody (tym razem w proporcjach 1 łyżka na litr) można przelać do odpowiedniego pojemnika i popsikać mieszanką wnętrze dyni. Pozostawić do wyschnięcia. Drugą opcją jest zrobienie mieszanki z 2 łyżek octu, 1 łyżki soku z cytryny i 1 litra wody, i wtarcie jej w całą zewnętrzną część dyni.

WAZELINA. Tym razem wazeliną warto posmarować także brzegi wyciętych przez nas wzorów. Uchroni to dynię przed zbyt szybkim namnażaniem bakterii oraz przed utratą wody. Nadmiar wazeliny można wytrzeć ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

OCHRONA PRZED WARUNKAMI ATMOSFERYCZNYMI. Dynie nie powinny stać w pełnym słońcu, ale należy też unikać wystawiania ich na deszcz i niskie temperatury. Czyli generalnie należy je wyeksponować w osłoniętym miejscu.

OCHRONA PRZED WILGOCIĄ. Kojarzycie te małe woreczki z kuleczkami, które często wypadają z pudełek po butach? Są to torebki z pochłaniaczem wilgoci (silica gel) i warto je zbierać, ponieważ mogą się przydać w wielu sytuacjach, przy czym przedłużenie trwałości dyni zdecydowanie jest jedną z nich! Włożone do środka może nie wyglądają zbyt pięknie, ale działają 🙂

PS. Zamiast standardowej świeczki, która z oczywistych względów emituje dużo ciepła, można użyć świeczki na baterie 🙂

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email