PORADY

Planowanie wakacyjnych aktywności z dziećmi

Wiem, że jestem szczęściarą. Moja praca pozwala mi na dużą elastyczność, dzięki czemu moje dzieci całe wakacje mogą spędzić ze mną. Jestem przy nich, gdy się budzą i jestem, gdy zasypiają. Ale przebywanie z mamą w domu ma pewne wady, a konkretnie jedną – nudę. W przedszkolu zawsze się coś dzieje, są koleżanki i koledzy, milion zabawek, a w domu…no cóż…ciągle to samo. Może gdybyśmy mieszkali w większym mieście, to byłoby trochę lepiej, ale póki co naszą główną atrakcją jest plac zabaw obok domu i wypad do Biedronki (a gdy mam naprawdę dobry humor to szalejemy i idziemy do Pepco 😉 ). Nasze dni zazwyczaj wyglądają tak samo, dlatego wiedziałam, że jeśli chcę jakoś spokojnie i radośnie przeżyć nadchodzące wakacje, to muszę wymyślić coś, co sprawi, że ta nasza rutyna nas nie zabije.

Z pomocą przyszedł jak zawsze niezawodny Pinterest! Trafiłam tam na pomysł robienia tematycznych atrakcji w konkretnych dniach tygodnia, np. “Make Something Monday”, “Time to Read Tuesday” itp. Postanowiłam pójść tym tropem i stworzyć podobny plan dla mojej rodziny. Oczywiście należy pamiętać, że to jest tylko wskazówka dla rodzica, a nie jakiś obowiązek.

Mój plan wygląda następująco:

KREATYWNE PONIEDZIAŁKI – robimy prace plastyczne i nie ograniczamy się tylko do kolorowania kredkami i malowania farbami! Planuję stworzyć na Pinterest tablicę z przykładowymi pracami (skupię się na tematyce wakacyjnej) i wspólnie z dziećmi będziemy wybierać, którą zrobimy w danym tygodniu.

CZYTELNICZE WTORKI – wizyta w bibliotece lub ewentualnie zakup nowej książki.

WODNE ŚRODY – wyjście na basen, wyjazd do aquaparku, zabawy wodne w domu.

SENSORYCZNE CZWARTKI – zabawy sensoryczne (ciastolina, różnego rodzaju masy, ryż, makarony, piasek kinetyczny, piasek zwykły, malowanie rękami itp.).

KULINARNE PIĄTKI – wspólne gotowanie, próbowanie nowych przepisów, ale też np. kosztowanie nowych potraw, egzotycznych owoców itp.

AKTYWNE WEEKENDY – Wycieczki rowerowe, zwiedzanie okolicznych atrakcji, wyjazdy w góry itp.

Jak Wam się podoba taki pomysł na planowanie?

Jeśli preferujecie większą spontaniczność, ale poszukujecie inspiracji na letnie aktywności, to zapraszam za kilka dni – pojawi się tu lista z takimi pomysłami na wakacje z dziećmi!

Print Friendly, PDF & Email