PORADY

Odliczanie do Świąt – początek listopada

Nie ukrywam, że czuję się trochę dziwnie pisząc o Świętach już na początku listopada, ale spójrzmy prawdzie w oczy – tak naprawdę do grudnia zostało niewiele czasu! Wiem, że rozpoczynanie wielkich przygotowań do Świąt tak szybko dla wielu osób jest przesadą. Trudno się z tym nie zgodzić! Sama większość kwestii związanych z Adwentem i Bożym Narodzeniem zostawiam sobie na grudzień. Ba, mam nawet taką zasadę, że piosenki świąteczne mogę włączyć dopiero 1 grudnia 😉 Podobnie jest z dekoracjami. Ale jest kilka kwestii nad którymi warto zastanowić się wcześniej, aby po prostu ułatwić sobie życie i to o nich będzie dzisiejszy post!

Zanim jednak przejdziemy do listy zadań, które moim zdaniem warto zrealizować już na początku listopada, chciałabym w kilku zdaniach opisać, na czym będzie polegać tegoroczne ODLICZANIE DO ŚWIĄT. Przede wszystkim musicie pamiętać, że to są tylko propozycje. Jestem przekonana, że każdy z nas podchodzi do Świąt inaczej i moja lista zadań według części z Was będzie prawdopodobnie niekompletna, a z drugiej strony dla niektórych osób może być wręcz zbyt rozbudowana…No cóż, najważniejsze jest, by robić wszystko w zgodzie ze sobą, nic na siłę. Aby ułatwić Wam określenie, jak chcielibyście spędzić te Święta, przygotowałam małą pomoc (kliknijcie w nazwę, by pobrać i wydrukować):

ŚWIĄTECZNE CELE

Na moim blogu znajduje się już lista przedświątecznych zadań oraz Niezbędnik Świąteczny (dostępny w pakiecie z pozostałymi Niezbędnikami, oczywiście za darmo!). Możecie z nich korzystać przez cały czas naszego ODLICZANIA DO ŚWIĄT. Niezbędnik Świąteczny zawiera:

 • Planer miesięczny z zadaniami (uwaga, planer w wersji na 2015 rok!)
 • Planer miesięczny do samodzielnego uzupełnienia (uwaga, planer w wersji na 2015 rok!)
 • Planer tygodniowy do samodzielnego uzupełnienia
 • Lista zadań do samodzielnego uzupełnienia
 • Budżet świąteczny
 • Świąteczne menu
 • Świąteczne przepisy
 • Lista świątecznych zakupów
 • Lista kontrolna – prezenty świąteczne
 • Lista kontrolna – kartki świąteczne
 • Notatki

Dotychczas proponowałam robienie jednego zadania każdego dnia. Tym razem jednak, aby umożliwić Wam dostosowanie przygotowań do Waszych napiętych grafików, przygotowania rozpisałam na tygodnie (pierwszy i ostatni tydzień listopada oraz tygodnie grudniowe). W każdym tygodniu będę szczegółowo opisywać każde zadanie, a Wy zdecydujecie CZY i KIEDY je wykonacie.

Szczegóły zadań będą pojawiać się w postach na blogu, ale zachęcam Wam również do obserwowania mnie na Facebooku i Instagramie, gdzie będą pojawiać się różne pomysły i inspiracje związane z zadaniami z poszczególnych tygodni.

Po tym lekko przydługim wstępie, przejdźmy do konkretów, czyli zadań na początek listopada

 • WYDRUKUJ PLANERY, UZUPEŁNIJ KALENDARZ. Polecam wydrukować wspomniany przeze mnie wcześniej Niezbędnik Świąteczny, który przyda nam się w ciągu najbliższych tygodni. Jeśli szkoda Wam tuszu, to możecie wpisywać zadania do kalendarza, ustawić przypomnienia w telefonie lub rozrysować sobie swój własny plan działania na kartce.
 • USTAL BUDŻET. Nie lubię tego punktu, ale cóż…Ustalenie budżetu świątecznego jest moim zdaniem dość istotnym krokiem, który warto podjąć już w listopadzie – po to, by móc rozłożyć wydatki na dwa miesiące. W budżecie warto uwzględnić kwotę, którą planujemy wydać na prezenty, kwotę na jedzenie, ewentualne podróże (paliwo, bilety, hotele itp.), a nawet koszty wysyłki świątecznych kartek i paczek, o ile takowe wysyłacie.
 • ZRÓB LISTĘ PREZENTÓW. Komu, co, gdzie, za ile. Zrobienie takiej listy już na początku listopada pomoże uniknąć gorączkowego buszowania po sklepach 23.12. o 19:30 😉 Jeśli nie chcecie wydawać dużo pieniędzy na prezenty, to może zróbcie losowanie – każdy członek rodziny losuje jedną osobę, której da prezent. W ten sposób kupujecie tylko jeden, a nie na przykład pięć. Pomysł ten świetnie sprawdzi się też np. w pracy (o ile dajecie sobie prezenty z okazji Świąt).
 • POMYŚL O KALENDARZU ADWENTOWYM. Jeśli chcesz zrobić samodzielnie kalendarz i włożyć do niego np. drobiazgi dla dziecka na każdy dzień, to zacznij ich szukać już teraz! I oczywiście zastanów się, jak ten kalendarz będzie wyglądał 🙂 Na moim blogu znajdziecie kilka podpowiedzi:

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Kalendarz adwentowy 2016

Kalendarz adwentowy 2017

Kiedy kupować świąteczne prezenty?

Przede wszystkim wtedy, gdy możemy pojechać na zakupy bez dzieci 😉 A tak na poważnie, to najlepiej jest robić zakupy w godzinach porannych, szczególnie w środku tygodnia. Wtedy w sklepach jest najmniej ludzi, jest dużo towaru i co najważniejsze jest porządek, więc łatwo wszystko znaleźć! Jeśli zakupy możecie zrobić tylko w weekend, to postarajcie się dotrzeć do sklepów zaraz po otwarciu. Sobota o 16:00 to już nie jest dobra pora, tylko się niepotrzebnie zestresujecie tłumami.

Jeśli preferujecie zakupy online, to warto poczekać na promocje z okazji Black Friday (23.11.) oraz Cyber Monday (26.11.). Z roku na rok coraz więcej firm daje z tej okazji spore rabaty. Najlepiej jest zapisać się do newslettera sklepów, w których planujemy zrobić świąteczne zakupy, żeby nic nam nie umknęło. Ciężko przewidzieć jak duże będą promocje z okazji Black Friday (i czy będą one obejmowały interesujące nas towary), dlatego ja robię sobie na tą okazję małą wstępną listę zakupów. Jeśli dany produkt jest w obniżonej cenie, to korzystam, a jeśli nie, to trudno, szukam dalej.

Jakie prezenty dla dzieci?

Kilka lat temu trafiłam na informację o zwyczaju obowiązującym w pewnej rodzinie. Każde dziecko dostaje w prezencie:

 • coś do ubrania
 • coś do czytania
 • coś, o czym marzy
 • coś, czego potrzebuje

Czyli na przykład: sukienkę, książkę z bajkami, Barbie i nowy bidon 😉

W ten sposób każde z dzieci dostaje 4 prezenty. Wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie!

 

A jakie są Wasze sposoby na rozsądne kupowanie prezentów? 🙂 Macie wszystko zaplanowane czy stawiacie na spontaniczne zakupy?

 

*Na kolejną część odliczania zapraszam 26.11.2018.

Print Friendly, PDF & Email
 • W tym roku wyjątkowo nie mam jesscze żadnych pomysłow! Ale w weekend ostro zaczynam o tym myśleć 🙂

  • A u mnie z kolei odwrotny problem – za dużo pomysłów i nie wiem, który wybrać! 😉 Nie wiem, która z nas ma gorzej hihi 😉

 • Anna

  Trzymaj za mnie kciuki, w tym roku postaram się nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę, może w końcu się uda 😀 O ile prezenty akurat zawsze mam na czas, bo uwielbiam je planować i kupować, tak zazwyczaj dopiero dzień przed Wigilią w panice sprzątam całe mieszkanie i orientuję się, że nie mamy się w co ubrać. A potem do rana pakuję prezenty i piekę pierniczki (bo poprzednie partie zostały już zjedzone). Chyba że uznamy, że wszystko to już świąteczna tradycja 😉

  • Taka tradycja to wręcz idealny scenariusz na świąteczny film hihihi 😉

   • Anna

    A czy nie myślałaś może o tym, żeby przygotować i udostępnić wieloletni miesięczny planer świąteczny, tzn. taki, w którym np. zaznaczone są dni miesiąca, ale dni tygodnia można dopisać ręcznie, w zależności od tego, jak w danym roku wypadają Święta? Zazwyczaj po prostu poprawiam daty ręcznie, ale zawsze serce mi się przy tym kraje, że ten planer jest taki piękny, a ja po nim tak kreślę okropnie 😉

    • Tak, planuję coś takiego zrobić, ale nie wiem, czy zdążę w tym roku…Strasznie mi się teraz wszystko skumulowało i ledwo wyrabiam