OSZCZĘDZANIE

Miesiąc bez wydawania pieniędzy – na czym polega i jak przetrwać?

Brzmi intrygująco czy przerażająco? Pewnie jedno i drugie! Ale miesiąc bez wydawania pieniędzy w rzeczywistości wcale nie jest tak trudny do zrealizowania, jak może się wydawać! Wiele lat temu, gdy jeszcze mieszkałam z Mamą, organizowałyśmy sobie od czasu do czasu tego typu wyzwanie, nazywając je Miesiącem “O”(O jak Oszczędzanie). Teraz Miesiąc “O” oznacza Miesiąc Odchudzania haha czasy się zmieniły! Ale przejdźmy do meritum – o co właściwie chodzi z tym szlabanem na wydatki? Czy to oznacza, że czeka nas miesiąc głodowania i smucenia się? Niekoniecznie, a raczej zdecydowanie nie!

NA CZYM POLEGA MIESIĄC BEZ WYDAWANIA PIENIĘDZY?

Wyzwanie polega na przeznaczaniu pieniędzy tylko i wyłącznie na niezbędne rzeczy. Jest to oczywiście pojęcie dość względne, bo każdy ma inny tryb życia i priorytety, ale poniższy schemat przedstawia taką ogólną wersję tego, co powinno się znaleźć w której kategorii:

Miesiąc bez wydawania pieniędzy

PO CO ORGANIZOWAĆ MIESIĄC BEZ WYDAWANIA PIENIĘDZY?

A no na przykład po to, by szybko zaoszczędzić pieniądze na jakiś większy cel! Lub po prostu, żeby siebie sprawdzić!

KIEDY ZORGANIZOWAĆ MIESIĄC BEZ WYDAWANIA PIENIĘDZY?

Najlepiej na miesiąc lub dwa przed dużym wydatkiem lub w takim momencie w roku, kiedy będzie nam najłatwiej – grudzień zdecydowanie nie nadaje się na miesiąc bez wydawania pieniędzy! Ale na przykład lipiec lub sierpień? Czemu nie? O ile nie planuje się wyjazdu na urlop (który sam w sobie jest dużym wydatkiem, a jeszcze te wszystkie gofry, lody i inne atrakcje…), to można spokojnie wykorzystać czas spędzony w domu na kontemplowanie swojego nowego minimalistycznego podejścia do wydawania pieniędzy. Ważne, żeby wszyscy członkowie rodziny byli zgodni co do terminu wyzwania.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO MIESIĄCA BEZ WYDAWANIA PIENIĘDZY?

  • dokładny przegląd zapasów spożywczych i szczegółowe zaplanowanie menu na następny miesiąc
  • kosmetyki i chemia domowa – trzeba upewnić się, że nie zabraknie niczego w połowie miesiąca
  • nieprzewidziane wydatki – warto hmmm…no cóż…spróbować je przewidzieć…Bo to chyba nie jest duże zaskoczenie, że na wrzesień trzeba kupić dzieciom wyprawkę do szkoły albo że zbliża się termin zapłaty za ubezpieczenie samochodu?

JAK PRZETRWAĆ MIESIĄC BEZ WYDAWANIA PIENIĘDZY?

Zamknąć się w domu na 30 dni? Odciąć dostęp do Internetu, żeby nie kusiły zakupy online? Są inne sposoby:

  • zakupy z listą – wiadomo, klapki na oczy, zero spoglądania w boczne alejki, w koszyku lądują tylko niezbędne produkty!
  • zakaz odwiedzin galerii handlowych – jak już się tam pojedzie, to wizyta w sklepie obowiązkowa. A jak już się wejdzie do środa, to naprawdę ciężko niczego nie kupić, szczególnie podczas wyprzedaży. Więc najlepiej dla świętego spokoju unikać takich miejsc.
  • z tym odcinaniem Internetu to trochę przesada, ale zablokowanie pewnych stron może być dobrym pomysłem – zakupy online są przerażająco łatwe i szybkie, zdecydowanie można się zapomnieć, więc lepiej od razu odciąć się od pokus.
  • wychodzenie z domu zawsze z przekąską i wodą do picia – bo nic tak nie rujnuje budżetu jak codzienne kupowanie batonika na zaspokojenie głodu. Co prawda jest to kategoria jedzenie, ale tak naprawdę jedzenie na mieście, więc nie, nie i jeszcze raz stanowcze nie!
  • darmowe rozrywki – spacer, wycieczka rowerowa, biblioteka, darmowe koncerty plenerowe…Jeśli się chce, to można z łatwością uniknąć nudy i to za darmo!
  • PAMIĘTAJ O CELU – najważniejszy punkt! Jeśli podejmujesz wyzwanie, bo chcesz mieć pieniądze na wyjazd do Saint Tropez, to po co kupujesz kolejną kawę na mieście?! Skup się! Ustaw na tapecie telefonu zdjęcie plaży, a kawę zaparz w domu. Idź pobiegać, żeby być w formie, a potem z dumą odhacz kolejny dzień wyzwania ze specjalnej tabelki, którą dla Ciebie przygotowałam – powodzenia!

Plik z tabelą śledzenia postępów do wydruku (PDF) możesz pobrać tutaj:

Miesiąc bez wydawania pieniędzy - tabela

Miesiąc bez wydawania pieniędzy ZORGANIZOWANA

Print Friendly, PDF & Email