ORGANIZACJA, SPRZĄTANIE

Kącik gospodarczy

Kiedy kobieta kupuje mieszkanie, w którym jest garderoba, oczami wyobraźni już widzi wszystkie swoje ubrania pięknie rozłożone na każdej z dostępnych półek. Na górze ułożone kolorystycznie swetry, niżej ulubione spodnie, koszulki z krótkim rękawem, gdzieś w okolicy ustawione w rządku ukochane torebki, obok przezroczyste pojemniki na biżuterię, a na samym dole kolekcja butów. W przypływie dobroci może podzielić się tą przestrzenią z mężem…Ale żeby ładować tam jeszcze akcesoria do sprzątania i zapas papieru toaletowego?!? Wariatka!

Niestety tą wariatką jestem ja, a do tego szaleństwa zmusiła mnie powierzchnia naszego mieszkania (mało, mało, ciągle mi mało!). Gdzieś ten kącik gospodarczy trzeba było ulokować…Początkowo chciałam zamówić na wymiar szafę i postawić ją w przedpokoju, ale za bardzo zagraciłaby przestrzeń. Wybór padł więc na biedną garderobę. Ulokowanie wszystkich niezbędnych rzeczy stanowiło nie lada wyzwanie. Musieliśmy określić, co jest używane najczęściej i powinno być łatwo dostępne, ale jednocześnie zadbać o to, by było poza zasięgiem dziecięcych rączek. Nie we wszystkich aspektach się udało, ale na całe szczęście garderoba jest zamykana, więc Ninka raczej nie traktuje jej jak swojego placu zabaw.

Na samym początku cały kącik gospodarczy zorganizowałam na końcu garderoby, po lewej stronie. Z czasem jednak trochę nam ten system zaczął przeszkadzać. Po pierwsze, używaliśmy odkurzacza tak często, że ciągłe wnoszenie go do tamtego kąta było uciążliwe (do najlżejszych ten nasz odkurzacz nie należy, nie jest też zbyt poręczny). Po drugie, jako osoba uczulona na kurz, miałam trochę obiekcji w związku z przechowywaniem odkurzacza tak blisko moich ubrań, w zasadzie prawie pod nimi. Mogłabym przysiąc, że widziałam, jak te roztocza przeskakują na moje sukienki! Aktualnie testujemy zatem inne ułożenie, rzeczy są trochę porozrzucane, to prawda, ale chwilowo jest nam tak wygodnie, a to chyba najważniejsze.

Odkurzacz wylądował zaraz przy wejściu, więc szybciej go wyciągam i bez problemu chowam na miejsce. Wygląda niezbyt atrakcyjnie, ale od czego są drzwi, prawda?

Przy wejściu postanowiłam pojemniki z najczęściej używanymi środkami do czyszczenia, ściereczkami i gąbkami, a także żelazko i zapas papieru toaletowego i ręczników papierowych.

Na górnych półkach znalazło się miejsce na różnego rodzaju zapasy – wieszaki, żarówki, baterie, a także świece i tym podobne rzeczy, które zazwyczaj plączą się po szufladach. Zazwyczaj w garderobie stoi mały stołek, więc sięganie do tych pudeł nie stanowi problemu.

Na końcu garderoby jest zamontowany drążek, na którym wiszą nasze ubrania. Postanowiłam to wykorzystać i po lewej stronie zawiesiłam organizer na buty i włożyłam do niego rzadziej używane środki do czyszczenia. Za organizerem schowałam deskę do prasowania i suszarkę na pranie.

Przestrzeń na ścianie wykorzystałam do powieszenia miotły i mopów – po prostu doczepiłam do nich sznureczki i zamontowałam zwykły wieszak – uwielbiam to rozwiązanie! Z kolei miejsce na wiadro wygospodarowałam obok butów (upchnęłam tam nawet skrzynkę z niezbędnymi narzędziami!).

Każdy organizacyjny projekt trzeba poddać próbie czasu. Nasz aktualny układ póki co się sprawdza, ale potrzebuję jeszcze co najmniej miesiąca, żeby mieć pewność, że nie chcę już niczego zmieniać. Podsumowując, oto kilka moich rad dla wszystkich osób, które chcą stworzyć w swoim domu kącik gospodarczy:

  • WYBIERZ ODPOWIEDNIE MIEJSCE – najlepiej z dala od dzieci, ale na tyle łatwo dostępne, by w razie potrzeby móc tam szybko sięgnąć.
  • OKREŚL KATEGORIE – kącik gospodarczy nie powinien być miejscem na wszystko, swoistą graciarnią. Zastanów się, co chcesz tam przechowywać, a następnie ustal hierarchię ważności, dzięki czemu łatwiej Ci będzie ułożyć wszystko na półkach.
  • WYBIERZ SPOSÓB PRZECHOWYWANIA – ja zdecydowałam się podzielić wszystkie rzeczy na mniejsze grupy i włożyć je do opisanych przezroczystych pudeł. Ty możesz wybrać kosze, pudełka z pokrywkami, a nawet ustawić rzeczy w wiaderku – jak Ci wygodniej!
  • DBAJ O PORZĄDEK – cała idea tworzenia takiego kącika polega na tym, żeby ułatwić sobie życie, dlatego unikanie bałaganu w tej części domu powinno być priorytetem.

Macie w swoich domach kąciki gospodarcze? A może całe pomieszczenia? Jak wykorzystujecie tą przestrzeń, co tam przechowujecie?

Print Friendly, PDF & Email