SPRZĄTANIE

Jesienne porządki

Wiele się mówi o wiosennych porządkach, ale mam wrażenie, że za mało uwagi poświęcamy na odpowiednie przygotowanie naszych domów na sezon jesienno-zimowy. I nie chodzi mi tylko o standardowe sprzątanie, bo wiem, że to macie już w małym paluszku (a jeśli nie, to zapraszam do lektury wpisu Jak stworzyć plan sprzątania?), ale także o kilku innych czynności, które warto wykonać jeszcze zanim nadejdą mrozy.

Na początek polecam Wam skorzystanie z list kontrolnych, które znajdziecie w Niezbędniku Zorganizowanej – dzięki nim będziecie mieć wszystko pod kontrolą! A w październiku do swoich list zadań dodajcie jeszcze poniższe czynności:

 • UMYCIE OKIEN I SPRAWDZENIE ICH SZCZELNOŚCI

  Druga część tego punktu jest tu priorytetem. To ostatni dzwonek, by upewnić się, że okna są szczelne, nie mają żadnych usterek itp. A przy okazji oczywiście warto je umyć (i nie zapomnieć o ramach oraz parapetach!).

 • PRZYGOTOWANIA DO SEZONU GRZEWCZEGO

  Jeśli masz kominek (zazdroszczę!), to umyj go i sprawdź, czy na pewno wszystko działa tak, jak należy. Jeśli masz np. ogrzewanie na gaz, którym sama sterujesz, to włącz je testowo w jakiś chłodniejszy dzień i upewnij się, czy nie ma jakichś usterek. Ja mam ogrzewanie miejskie, więc moim jedynym zadaniem było sprawdzenie, czy z kaloryferów nie cieknie woda, a następnie odkurzenie ich.

 • UMYCIE LAMP I ZROBIENIE ZAPASU ŻARÓWEK

  Latem zazwyczaj nie włączamy wszystkich świateł w domu, ale jesienią i zimą owszem, na dodatek przez dość długi czas. Warto zatem jeszcze teraz umyć wszystkie lampy, dokręcić żarówki i ewentualnie wymienić te spalone. Ja zawsze przy okazji upewniam się, czy mam odpowiedni zapas żarówek.

 • PORZĄDKI W LODÓWCE I ZAMRAŻALNIKU

  Jesienne porządki to także doskonały moment na dokładne umycie lodówki i zrobienie porządków w zamrażalniku, czyli sprawdzenie stanu zimowych zapasów 😉 Ja lubię sobie wszystko posegregować według kategorii. W moim zamrażalniku są trzy szuflady, więc w jednej trzymam mrożone warzywa, w drugiej mrożone owoce i lody, a w trzeciej gotowe dania, np. zamrożone porcje zupy, które mi zostały z obiadów. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć, co masz w zamrażalniku, to z pewnością przyda Ci się ta lista do wydruku.

 • UMYCIE PIEKARNIKA

  Jesień i zima to czas, który kojarzy mi się z częstym pieczeniem ciast, ciastek, zapiekanek i innych pyszności, które rozgrzewają nasze brzuchy i serca 😉 Zatem chyba nie ma się co dziwić, że umycie piekarnika jest o tej porze roku punktem obowiązkowym!

 • ODKURZANIE ZA MEBLAMI

  Moment niezwykle emocjonujący – szczególnie dla osób, które posiadają dzieci. Cóż tym razem zastaniemy za kanapą?  U nas zazwyczaj znajdują się brakujące puzzle, klocki, pierścionki, koraliki, kredki, karteczki, kawałki ciastoliny, monety, baterie…Mogłabym tak wymieniać jeszcze długo! Jeśli od dawna nie potrafisz czegoś znaleźć, to gwarantuję, że odsunięcie kanapy i mebli przyniesie Ci prawdopodobnie dużo satysfakcji! Przy okazji warto odkurzyć tył kanapy oraz wytrzeć kurz z tylnych ścianek mebli.

Tak porządnie posprzątany dom jest gotowy na jesienne dekorowanie, o czym opowiem już w następnym wpisie! 🙂

 

Print Friendly, PDF & Email