OSZCZĘDZANIE

Jak zorganizować Święta przy małym budżecie?

W idealnym świecie wszystkich stać na to, by udekorować dom tak, by wyglądał jak z okładki „M jak Mieszkanie”, kupić tonę prezentów i ułożyć je pod choinką sięgającą do sufitu, a następnie zasiąść do wystawnej kolacji z całą rodziną, oczywiście w pięknej sukni i drogiej biżuterii. Taki obraz widzimy codziennie w telewizyjnych reklamach. Zaraz po nich pojawiają się też reklamy świątecznych pożyczek, jakichś dziwnych chwilówek i innych ryzykownych inwestycji, bez których nasze Święta rzekomo nie będą tak magiczne.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by nie dać zarobić bankom, a przy okazji zorganizować cudowne i niezapomniane Święta – nawet przy małym budżecie! Oto one:

DEKORACJE:

 • Wykorzystaj to, co daje Ci natura – szyszki, orzechy, gałązki świerku…
 • Zrób ozdoby np. z pierników lub z masy solnej – w ten sposób stworzysz nie tylko zawieszki na choinkę, ale nawet całe girlandy!
 • Przeszukaj Pinterest – na pewno znajdziesz dużo pomysłów na tanie dekoracje!

.

JEDZENIE:

 • Zastanów się wspólnie z rodziną, czy są jakieś dania, z których możecie zrezygnować lub rozważcie tańsze zamienniki
 • Zacznij zakupy świąteczne odpowiednio wcześniej, poluj na promocje. Zamroź to, co możesz.
 • Nie kupuj „gotowców” – robienie większości rzeczy od podstaw zazwyczaj wychodzi taniej.
 • Jeśli nadal obawiasz się, czy wystarczy Wam pieniędzy na świąteczne menu, zorganizujcie tydzień wyjadania resztek (możecie nawet zrobić konkurs, kto wymyśli najciekawszą potrawę ze składników, które już macie) – w ten sposób zaoszczędzicie trochę przed większymi wydatkami (i zrobicie miejsce w spiżarni).

.

PREZENTY:

 • Jeśli spotykacie się w większym rodzinnym gronie, nie wstydź się poinformować o swojej sytuacji finansowej – ustalcie na przykład, że prezenty dostają tylko dzieci, uzgodnijcie ewentualną wartość prezentów lub…
 • …zrób prezenty samodzielnie! (znów przyda się Pinterest)
 • Zadbaj o to, by prezenty były ładnie zapakowane – nie musisz wydawać dużo pieniędzy na ozdobny papier, wstążki itp. – wystarczy nawet zwykły szary papier i odręcznie namalowane ornamenty lub na przykład stempelki zrobione z kawałka ziemniaka – ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
 • Zapakuj WSZYSTKO! Jeśli dajesz w prezencie np. zestaw 3 książek, to każdą zapakuj osobno – w końcu połowa przyjemności to widok góry prezentów czekających na odpakowanie!
 • Sposób dla lisków chytrusków – czasem nasze dzieci dostają jakieś zabawki, którymi nigdy nawet się nie pobawiły i nie pamiętają o ich istnieniu – a gdyby tak zapakować je i podrzucić pod choinkę? 😀
 • A od stycznia zacznij wyrabiać w sobie nawyk polowania na prezenty przez cały rok – rozłożysz w ten sposób wydatki i unikniesz stresu w przyszłości.

.

ROZRYWKA:

 • Wspólne pieczenie ciastek i pierników, wspólne gotowanie – dzieci uwielbiają pomagać!
 • Wspólne świąteczne śniadanie, na przykład kanapki w kształcie gwiazdek (wyciętych przy pomocy foremek do ciastek)
 • Oglądanie świątecznych filmów (kilka dni temu pytałam Was o listę Waszych ulubieńców, a jutro wrzucę ją na bloga) – idealna rozrywka na długie zimowe wieczory, która  pomoże Wam wprowadzić się w świąteczny nastrój!
 • Nie chcecie spędzić tego czasu przed telewizorem? Możecie urządzić wieczór świątecznych gier! (wiele ciekawych pomysłów i szablonów do wydruku znajdziecie tutaj)
 • Możecie również wybrać się na długi spacer i podziwiać świąteczne dekoracje (my jeździmy zawsze pozwiedzać okoliczne wioski!)
 • Sanki, lepienie bałwana, wojna na śnieżki – o ile pogoda dopisze, to jest to idealna rozrywka na świąteczne dni! I na dodatek w 100% bezpłatna!

.

Czy dodalibyście coś jeszcze do tej listy? 🙂

Print Friendly, PDF & Email
 • Mi święta zawsze kojarzyły się z stroikami przygotowywanymi przez Mamę. Z gałązek, starych pojedynczych bąbek, fragmentów podartych łańcuchów i plastrów wysuszonej pomarańczy potrafiła wyczarować prawdziwe cuda. I ten zapach!
  Jeśli mógłbym coś dodać do Twojej kompleksowej listy, to szczerze polecam „amortyzację” wydatków. Wystarczy, że oszacujemy przybliżony koszt całych Świąt, wliczając w niego jedzenie i prezenty, a następnie podzielimy go przez 12 miesięcy. Kilkadziesiąt zł które trzeba odłożyć każdego miesiąca nie przeraża jak cała kwota którą trzeba wyczarować jednorazowo. Dodatkowo zabezpieczamy się w ten sposób przed nieprzewidzianymi wydatkami w listopadzie/grudniu. Ponadto dzięki temu, że pieniądze możemy przechowywać na koncie oszczędnościowym lub lokacie zarobimy parę groszy! 🙂
  Dawid

  • zorganizowana

   Bardzo sprytny sposób, dziękuję! 🙂

 • Ja w tym roku w kwestii dekoracji eksperymentuję – kupiłam moim chłopcom na Mikołajki różne świąteczne książeczki, m.in. takie z papierowymi ozdobami do własnoręcznego wykonania. Bez nożyczek i bez kleju, więc nie wiem, co to będzie, pewnie połowę podrą, ale może część uda mi się uratować 😉 I planuję zrobić taką skromną, dziecięcą choinkę – tylko lampki i papierowe ozdoby.

  A jeśli chodzi o oszczędzanie na prezentach, to u nas w rodzinie już kilka lat temu wprowadzono losowanie – jako że zawsze spędzamy Wigilię w dość dużym gronie, które wciąż się rozrasta (z dziećmi to już prawie 30 osób!), więc sama możesz sobie wyobrazić, ile pieniędzy na to szło… A wiadomo, że im więcej prezentów trzeba było kupić, tym były one mniejsze. A teraz każdy losuje jedną osobę, której kupuje prezent – dzięki temu wydatki się zmniejszyły, a paczki pod choinką zwiększyły 😉 Jesteśmy nawet tak nowocześni, że mamy w GoogleDocs listę wymarzonych prezentów, dzięki której każdy dostanie to, o czym marzy!
  Z losowania wyłączone są jednak dzieci, im prezent może kupić każdy, kto tylko ma ochotę 🙂

  P.S. Da się jakoś przywrócić opcję powiadomień o nowych komentarzach? Jestem gapa i szybko zapominam, że coś komentowałam i nie sprawdzam, czy są jakieś odpowiedzi 🙁

  • zorganizowana

   Jesteście naprawdę zorganizowaną i nowoczesną rodziną – podziwiam! 😀 Święta w tak dużym gronie są wspaniałym przeżyciem i jak widać można bez problemu rozwiązać kwestię prezentów 🙂

   PS. Co do komentarzy, to nawet nie widziałam, że już tej opcji nie ma…Może trzeba się tak jakby wylogować z opcji komentowania i zalogować ponownie? Może wtedy się uda?

   • Nie wiem, nie widzę ani opcji logowania, ani subskrybowania komentarzy 🙁

    • zorganizowana

     Nad okienkiem wpisywania komentarza jest info typu „zalogowana jako xxx. wylogować?”. Przynajmniej u mnie tak jest 😉 Wylogowanie i ponowne zalogowanie jest w tej chwili jedynym sposobem, jaki przychodzi mi do głowy, bo przy logowaniu zazwyczaj pojawia się możliwość ustawienia preferencji…

     • U mnie tego nie ma, są tylko trzy małe pola na wpisanie nicka, maila i adresu strony, potem duże pole do wpisania komentarza i przycisk „Comment”. Kiedyś nad nim lub pod nim (nie pamiętam już) można było włączyć opcję śledzenia komentarzy. A opcji logowania nie było nigdy, w każdym razie nie u mnie. No trudno, będę miała kolejną okazję do ćwiczenia pamięci :p

     • zorganizowana

      Spróbuję pogrzebać w ustawieniach, może jakoś do tego dojdę 😉