WNĘTRZA

Jak wybrać idealny odcień białej farby?

Jednym z zadań na naszej liście „Przygotowanie mieszkania do sprzedaży” (więcej o tym już niebawem!) jest odświeżenie ścian. Wiadome było, że pomalujemy je na biało. Łatwo powiedzieć…Znani producenci farb mają w swojej ofercie zazwyczaj około 20 odcieni bieli, jak więc wybrać ten odpowiedni? Oto kilka porad, które ułatwią to zadanie!

PORÓWNAJ. Zarówno w Internecie, jak i w sklepie. Na ekranie komputera może dojść do pewnego przekłamania odcieni, ale w momencie, gdy są one ułożone obok siebie, wyraźnie widać, jak bardzo się od siebie różnią! Możecie to zauważyć na przykład tutaj. W sklepie można skorzystać oczywiście z próbników, ale najlepiej zabrać je domu i sprawdzić, jak wyglądają w docelowym wnętrzu. Rodzaj sklepowego oświetlenia może nas bardzo zmylić!

POZNAJ ODCIENIE BIELI. Mogą być zimne, ciepłe lub neutralne. Jednym będzie bliżej do koloru niebieskiego lub zielonego, jeszcze innym do żółtego, ale także do czerwonego lub szarego. Można to łatwo zauważyć, gdy przyłoży się do próbnika zwykłą białą kartkę, która jest najczystszym odcieniem bieli.

WYBIERZ KILKA OPCJI. To, na który odcień się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od ilości naturalnego światła, które wpada do pomieszczenia oraz od rodzaju oświetlenia. Ciepłe odcienie dodadzą wnętrzu przytulności (nadadzą się do słabo nasłonecznionych pomieszczeń). Zimne wprowadzą powiew świeżości (a w przypadku bardzo jasnych wnętrz stonują trochę słoneczny blask) . Ale czasem farba, która w ciągu dnia wygląda idealnie, wieczorem może wzbudzać zupełnie inne odczucia. Najlepiej będzie, jeśli kupisz próbki wybranych farb i naniesiesz je na ścianę, by przez kilka dni poobserwować, jak wyglądają o różnych porach dnia i w różnym stopniu natężenia światła. Oczywiście zamiast malować ściany możesz po prostu pomalować na przykład drewniane deseczki i ustawić je na szafce. Sprawdzi się cokolwiek, byle było w miarę widoczne!

DOPASUJ DO SWOICH WNĘTRZ. Jeśli Wasze kanapy są beżowe, a dywan brązowy, to odcień bieli na ścianie powinien z nimi współgrać. Niby biel to ostatecznie tylko biel, ale przekonałam się na własnej skórze, że wcale tak nie jest. Moja „biała” ściana w świetle dziennym jest prawie żółta…W chwilach zwątpienia zawsze można postawić na odcień neutralny! 🙂

.

W jaki sposób wybieracie kolory farb do swoich wnętrz? Preferujecie jasne kolory czy może szalejecie z intensywnymi barwami? A może macie jakieś ulubione odcienie bieli, które chcecie polecić? 🙂

Print Friendly, PDF & Email
 • Przy wybieraniu kolorów farb dostaliśmy z mężem zawrotu głowy, tyle kolorów, odcieni. Jak już wybraliśmy (po kilku podejściach) odpowiednie kolory- powiedzieliśmy do siebie w żartach, że mogliśmy się zdecydować na biały. Po twoim wpisie już wiem, że nawet białą farbę nie łatwo wybrać 😀 Na poważnie, nie sugerujcie się w wyborze farby ani katalogiem w formie elektronicznej, ani w formie papierowej. Najbezpieczniej jest udać się do sklepu, zobaczyć próbniki, zrobić „listę faworytów” i zakupić tester. Kupiliśmy turkusowy do przedpokoju niestety jak pomalowaliśmy ściany okazało się, że różni się z próbnika w sklepie (nie chodzi tylko o porę dnia) Lubię kolory więc poszaleliśmy. W każdym pokoju i przedpokoju mamy 2 ściany szare (grafitowy zmierzch) plus 2 w innym kolorze (przedpokój turkusowy klif, salon korzeń kurkumy, sypialnia morelowe „coś tam”). Skąd firmy produkujące biorą nazwy kolorów ? Najważniejsze, że jest wybór i każdy znajdzie odpowiednią farbę do swoich wnętrz.
  Mała rada poczytajcie o farbach danego producenta. Czy jest zmywalna czy nie (moja jest ale nie da się wszystkiego zmyć, zostają ślady). Jak nie mieszkacie w kamienicy i ściana w kuchni nie jest szczytowa (prawdopodobieństwo pęknięć w ścianie) nie warto inwestować w farbę dedykowaną do kuchni. Chciałam, taką farbę kupić, ale znajoma sprzedawczyni w sklepie z farbami mi doradziła, że jak mam „suchą kuchnię” to nie warto przepłacać. Po 2 latach mogę potwierdzić, że mimo iż jest para w kuchni, z farbą nic się nie dzieje (mieszkam w bloku z wielkiej płyty). Nie łuszczy się, nie zmieniła koloru itp.
  Warto porównać ceny między marketami budowlanymi a mniejszymi sklepami (w szczególności w dużych aglomeracjach). W moim przypadku market budowlany okazał się droższy niż osiedlowy sklepik (ok 10 zł na puszce 5l) Sprawdzać czy 5 l nie jest droższy niż 2×2,5 itp. No i akcesoria, warto poczytać przed zakupem, czym się sugerować przy wyborze wałka/pędzla (jaka grubość włosia), aby doradca w sklepie nie „wcisnął” droższego producenta akcesoriów. Każda firma produkująca farby ma „przypisanego” producenta wałków/pędzli ( spędziliśmy trochę na dziale z farbami 😀 ) Często są przedstawiciele danej marki farb, jak się zdecyduje na konkretną firmę farb, od razu pyta czy macie akcesoria i proponuje konkretną firmę.
  Życzę powodzenia przy sprzedaży starego gniazdka oraz dużo cierpliwości przy remoncie i urządzaniu nowego gniazdka 🙂

  • zorganizowana

   Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję za wszystkie cenne porady! Zawsze dobrze skorzystać z czyjegoś doświadczenia 🙂

 • A ja kiedy malowałem ściany w pokoju na biało postanowiłem, żeby sufit i wnęki okienne pomalować białym, ale innym rodzajem farby, w ten sposób osiągnąłem efekt taki, że na ścianie jest satynowa biel w nieco innym odcieniu niż na suficie biały mat i dosyć ciekawie to wygląda

  • zorganizowana

   Bardzo ciekawy patent! 🙂

 • ja tam widzę tylko biały ;D

  • zorganizowana

   Hihi 😉