PODRÓŻE

Jak spakować walizkę – triki i porady

We wpisie “Co spakować na weekendowy wyjazd” wspominałam, że lubię się pakować. Nie zwariowałam, naprawdę to lubię! Ta czynność sprawia, że czuję się coraz bardziej podekscytowana perspektywą wyjazdu, a jak powszechnie wiadomo, pozytywne uczucia należy pielęgnować. Zatem lubię się pakować, lubię zaczynać cały proces nawet kilkanaście dni przed planowaną podróżą, bo po prostu lubię być przygotowana. W dzisiejszym wpisie chciałabym się z Wami podzielić kilkoma sztuczkami na to, jak zaoszczędzić miejsce w walizce. Część porad pojawiła się już we wspomnianym wcześniej wpisie, ale myślę, że warto je powtórzyć, bo nie straciły na ważności. Zaczynamy pakowanie!

UBRANIA I BUTY

Punkty obowiązkowe przed każdym wyjazdem to:

  • sprawdzenie prognozy pogody
  • zaplanowanie aktywności podczas podróży
  • wybór palety kolorystycznej, by mieć pewność, że wszystkie ubrania będą do siebie pasować/będzie można stworzyć z nich wiele zestawów
  • ograniczenie ilości pakowanych ubrań do niezbędnego minimum

(Rozwinięcie tych punktów znajdziecie we wpisie o pakowaniu na weekendowy wyjazd– wszystkie zasady można odnieść do jakiejkolwiek podróży, za wyjątkiem proponowanej tam przeze mnie ilości ubrań do spakowania, bo tyczy się ona tylko krótkich wyjazdów.)

Większość osób jest zgodna co do tego, że rolowanie ubrań jest bardziej praktyczne, niż ich składanie – zajmuje mniej miejsca. Ta metoda sprawdzi się najlepiej, jeśli przed zrolowaniem ubrania zostaną porządnie wyprasowane, a rolowanie będzie perfekcyjne – wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że po wyjęciu będą wyglądać dobrze, nie pogniecione.

Druga porada to rolowanie całych zestawów ubrań. Eksperci w tej dziedzinie rolują tak zestawy dla siebie, ja póki co dla dzieci, bo przy mniejszych gabarytach jest mi łatwiej. Gotowe dziecięce zestawy można włożyć do małych woreczków i dawać dziecku całą paczuszkę, bez chaotycznego poszukiwania majteczek lub skarpetek. Bardzo mi się podoba to rozwiązanie, bo pakując dzieci zawsze tworzę dla nich gotowe zestawy, tak jak dla siebie.

Kolejna zasada podczas pakowania ubrań, to układanie dużych rzeczy na dnie walizki. Warto zacząć od butów, bluz i dżinsów, a dopiero na ich układać np. t-shirty lub sukienki.

Pamiętamy też o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni – wnętrze butów to świetny schowek na drobiazgi, np. skarpetki. Można je też upchnąć w wolnej przestrzeni w rogach walizki.

Gadżetem, który bez wątpienia przyda się podczas pakowania walizki, są podróżne organizery. Zazwyczaj można je kupić w zestawach po 3 lub 5 i są to pojemniki, które przypominają kosmetyczki, ale mają bardziej kwadratowy kształt. Są świetne! Można dzięki nim pogrupować pakowane przedmioty, co znacznie ułatwi utrzymanie porządku w walizce oraz usprawni proces wypakowywania się w miejscu docelowym.

Nie zapominamy również o woreczku na brudną bieliznę, by oddzielić ją od pozostałych ubrań.

Jeśli zależy Wam na tym, aby po długiej podróży ubrania nadal pięknie pachniały to wrzućcie do walizki chusteczki zapachowe (np. takie przeznaczone do suszarki do ubrań). Możecie też zrobić je samodzielnie – instrukcje znajdziecie online.

A skoro już jesteśmy przy pachnących ubraniach, to polecam zabrać też saszetkę proszku do prania – szczególnie, jeśli podróżujecie z dziećmi lub wyjeżdżacie na dłużej i będziecie mieć dostęp do pralki.

AKCESORIA

Zawsze, ale to zawsze wykorzystujemy przestrzeń wewnątrz torebek! W zależności od ich wielkości do środka można włożyć bieliznę, ładowarki lub inne gadżety. Jeśli jest taka możliwość, to ze sobą bierzemy największą torbę, a do walizki pakujemy mniejsze.

Kapelusze wypychamy czymś miękkim (np. strojami kąpielowymi), żeby nie straciły kształtu.

W przypadku biżuterii priorytetem jest to, by nie uległa zniszczeniu w podróży. Nikt nie chce siedzieć na plaży i opalać pleców podczas rozplątywania łańcuszków 😉 W ich przypadku można zastosować trik z rurką (swoją drogą była to jedna z pierwszych porad, które pojawiły się kilka lat temu na moim blogu!)

Drobne elementy biżuterii można włożyć do pojemniczka na lekarstwa, pojemnika po soczewkach kontaktowych lub pojemnika na próbki kremu, podkładu itp. Cokolwiek małego z zamykanym wieczkiem będzie idealne!

Większe naszyjniki polecam włożyć do woreczków strunowych i usunąć z nich powietrze, żeby nie przemieszczały się w środku.

KOSMETYKI

Jeśli tylko mamy taką możliwość, to zabieramy ze sobą próbki i miniaturki.

Pojemniki z płynami możemy dodatkowo zabezpieczyć folią spożywczą (owijamy nią dozownik/otwór i dopiero potem zakręcamy nakrętkę).

Na produkty sypkie, np. puder, warto położyć wacik kosmetyczny, co zapobiegnie zniszczeniu, a w konsekwencji rozsypaniu.

Pamiętamy o dodatkowym zabezpieczeniu maszynek do golenia!

GADŻETY

Wszystkie drobiazgi grupujemy według kategorii i staramy się spakować w jedno miejsce. Np. ładowarki do etui na okulary, wszystkie akcesoria do włosów do jednej kosmetyczki itp.

 

To wszystko! Teraz już wiecie, jak spakować walizkę jak doświadczony podróżnik! 😉 Jeśli macie jeszcze jakieś sprawdzone porady, które powinny znaleźć się na tej liście, to dajcie znać w komentarzach.

Zapraszam też do śledzenia wszystkich wpisów z wakacyjnej serii 🙂

Print Friendly, PDF & Email