PORADY, WNĘTRZA

Jak przedłużyć świeżość kwiatów?

W listopadzie zeszłego roku wyznałam Wam, że kwiaty doniczkowe nie mają ze mną łatwego życia, dlatego od jakiegoś czasu przerzuciłam się na sukulenty. Nie potrafię jednak odmówić sobie kupna bukietu świeżych kwiatów, a wiosną (która już przecież tuż tuż!) to już obowiązkowo! Wiadomo jednak, że ich „termin przydatności” nie jest zbyt długi, co trochę smuci, ale na szczęście jest kilka prostych sposobów na to, by przedłużyć ich żywot. I nie mam tu na myśli wiary w to, że jeśli są one podarowane od serca, to będą dłużej świeże (choć wielu życiowych wyborów w młodości dokonałam kierując się takim kryterium hi hi).

JAK PRZEDŁUŻYĆ ŚWIEŻOŚĆ KWIATÓW CIĘTYCH?

 1. UMYJ WAZON. Najlepiej ciepłą wodą z mydłem, żeby zabić wszystkie bakterie. Dokładnie osusz, a następnie wlej wodę (idealnie, jeśli będzie przegotowana).
 2. PRZYTNIJ ŁODYGI. Nie miażdż ich, a jedynie przytnij ostrym nożem, pod kątem.
 3. USUŃ LIŚCIE. Oczywiście tylko te, które będą zanurzone w wodzie.
 4. DBAJ NA BIEŻĄCO. Usuwaj gnijące lub usychające listki i kwiaty. Gdy woda zmętnieje – wymień ją (nie ma konieczności robienia tego codziennie).
 5. USTAW KWIATY W ODPOWIEDNIM MIEJSCU. Z dala od słońca i przeciągów oraz w odległości od telewizora i innych urządzeń elektrycznych. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wysoka (podczas upałów kwiaty można spryskać wodą dla ochłody).
 6. WSPOMAGAJ. Do wody można dodać różnego rodzaju środki, które przedłużą świeżość kwiatów. Jedni dodają wódkę, drudzy wlewają Domestos (zabijają w ten sposób bakterie). Niektórzy wrzucają do wazonu pieniążek, inni wlewają Sprite. Można też kupić gotowe mieszanki lub zrobić takową samodzielnie, na przykład mieszając 3 łyżki cukru z 2 łyżkami octu.

Ile osób, tyle sztuczek i sposobów na to, by jak najdłużej cieszyć się kwiatami – jakie są Wasze triki? 🙂

Print Friendly, PDF & Email
 • Również kocham świeże kwiaty w wazonie. Od razu lepiej się pracuje! Świetny post i bardzo przydatny, jak cały Twój blog zresztą. 🙂
  Pozdrawiam!

  • zorganizowana

   Bardzo dziękuję! 🙂 Również uważam, że w otoczeniu świeżych kwiatów od razu się lepiej myśli, pracuje, żyje po prostu! 🙂