Jak kontrolować finanse?

W życiu każdej w miarę zorganizowanej osoby przychodzi taki moment, kiedy czuje, że musi się zorganizować jeszcze bardziej…

Ta myśl dopadła mnie kilka dni temu, ale jeszcze wtedy nie uświadamiałam sobie, której sfery życia dotyczy…Miałam uporządkowane ubrania, garnki poukładane według rozmiarów, zapasy kosmetyków odpowiednio przechowywane…Co jeszcze mogę zrobić?! I wtedy mnie olśniło! Mogę W KOŃCU uporządkować nasze wydatki i zacząć nad nimi panować (i widzieć efekty w postaci zwiększającej się kwoty na koncie oszczędnościowym)!

persSavings

Dlaczego do tej pory miałam z tym problem? Otóż za każdym razem, gdy postanawiałam, że od teraz w naszym domu królują takie słowa, jak „budżet” i „oszczędzanie”, wiązało się to z wprowadzaniem wielu (często nierealnych) ograniczeń. Określałam kwoty, które możemy wydać na jedzenie, ale brałam je z kosmosu. Określałam budżet na ubrania, ale nie brałam pod uwagę faktu, że np. przyszła zima i trzeba kupić kurtki, co automatycznie wiąże się z co najmniej dwukrotnym przekroczeniem założonej kwoty. Problem tkwił po prostu w tym, że zbyt szybko chciałam osiągnąć swój cel i przez to działałam zbyt pochopnie i chaotycznie.

Tym razem zdecydowałam się zabrać do tego na spokojnie – pokażę Wam, jak!

1. Zrobiłam bardzo dokładny research.

Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Sposobów na ewidencjonowanie wydatków jest jeszcze więcej. Jak się w tym odnaleźć? Zróbcie research! Tylko w ten sposób przekonacie się o tym, jak inni ludzie radzą sobie z tym tematem i na tej podstawie będziecie w stanie określić, co odpowiada WAM i WASZEJ RODZINIE. Zastanówcie się, czy wolicie używać plików Excel, aplikacji w telefonie czy zwykłej kartki i długopisu? Wolicie planować budżet na dzień? Tydzień? Miesiąc? Na jakie kategorie go podzielicie? Która opcja będzie DLA WAS najłatwiejsza? Dobrze jest zorientować się, jakie macie opcje – chyba, że macie już w głowie pomysł na swój idealny system 🙂

2. Określiłam priorytety.

Podejmując się tego wyzwania wiedziałam jedno – nie będę w stanie określić konkretnego budżetu domowego (a co za tym idzie zacząć ŚWIADOMIE oszczędzać), dopóki nie będę konkretnie wiedzieć, na co (i ile) wydajemy co miesiąc nasze wypłaty. Znacie to uczucie, kiedy w połowie miesiąca okazuje się, że na koncie zostało Wam już bardzo, bardzo, baaaardzo mało pieniędzy i macie wrażenie, że ktoś ewidentnie musiał Was okraść, ale po bliższym przyjrzeniu się wyciągom z bankom z przerażeniem stwierdzacie, że to nie kradzież, a po prostu Wasza „lekka ręka” do wydawania pieniędzy na głupoty? No właśnie! Chcę wiedzieć, ile mnie te głupoty kosztują i jest to aktualnie mój główny cel – daję sobie czas do końca września na wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Gdy już będę wiedzieć, gdzie znikają moje pieniądze, wtedy będę w stanie bardzo konkretnie określić, jakie kwoty przeznaczać miesięcznie na konkretne cele.

3. Zaczęłam od razu!

Nie od początku miesiąca, nie od poniedziałku, ani tym bardziej nie po Nowym Roku – chcesz zacząć kontrolować wydatki? Dlaczego nie zaczniesz teraz!? Wiedziałam, że muszę kuć żelazo, póki gorące i zabrać się do roboty, póki miałam zapał i tak też zrobiłam. Oczywiście nie łudziłam się, że wszystkie paragony z pierwszej połowy miesiąca nagle cudownie się odnajdą (przechowuję tylko te z dużych zakupów, a reszta ląduje w śmietniku), ale co z tego? Zaczęłam 15.08., a część wydatków udało mi się odtworzyć dzięki bankowości online.

4. Stworzyłam SWOJE WŁASNE tabelki.

Z doświadczenia wiedziałam, że w moim przypadku najlepiej sprawdzi się prowadzenie domowej księgowości na piśmie, więc ruszyłam na poszukiwanie inspiracji. Owszem, w internecie roi się od darmowych szablonów do kontroli domowych budżetów, ale żaden nie odpowiadał mi w 100% – nie po to spędziłam tyle godzin na poszukiwaniu porad w internecie (patrz pkt 1), żeby teraz godzić się na jakieś półśrodki! Stworzyłam swoje własne szablony w Wordzie i jestem z nich bardzo zadowolona!

5. Zrobiłam osobny segregator na nasze rodzinne finanse.

Po pierwsze – w tym projekcie porzuciłam pogoń za pięknem na rzecz praktyczności. Nie bawiłam się w jakieś upiększacze i wysublimowane czcionki – zwykłe tabelki w zupełności wystarczą!

Po drugie – podzieliłam segregator na kilka części, które są DLA MNIE odpowiednie i logiczne:

– miesięczne przychody

– miesięczne opłaty stałe (jednocześnie jest to dobry sposób na kontrolowanie tego, czy opłaty zostały faktycznie zrobione)

-miesięczne wydatki. Tu się zatrzymam na chwilkę. Ów tabelę podzieliłam na kilka kategorii, które są najbardziej odpowiednie DLA MOJEJ RODZINY. U jednych będzie miejsce na wydatki na zwierzęta (ja nie mam), a u innych na podróże (też nie mam, hmmm…). U mnie pojawiły się takie punkty, jak jedzenie, ale za to jest też osobna rubryka na jedzenie na mieście, które jest naszą dużą słabością (niedługo przekonamy się, jak bardzo kosztowną haha!). Mam też osobną rubrykę na kosmetyki, na ubrania, na zdrowie, na samochód… Długo dyskutowałam z Mężem o tym, jak powinna wyglądać ta tabelka i uważamy, że dla nas jest ona najbardziej odpowiednia 🙂 Pamiętajcie – to WY będziecie z niej korzystać, więc postarajcie się ją dostosować do siebie, a nie siebie do niej 😉

– miejsce na paragony z aktualnego miesiąca (Zanim wprowadzę dane do tabelki, zakreślam na paragonie datę, kwotę i opisuję kategorię. Jeśli w jednym miejscu kupiłam rzeczy z kilku kategorii to właśnie na paragonie rozbijam tę kwotę na części. W tym samym miejscu trzymam też paragony za produkty, które mogłabym potencjalnie w przyszłości reklamować – są spięte spinaczem, żeby nie pomieszały się z resztą i opisane ołówkiem. Po zakończeniu miesiąca te paragony powędrują gdzie indziej, a „zwykłe” rachunki wylądują w śmietniku)

– miejsce na paragony „do reklamacji”, które są już posegregowane na miesiące i ułożone chronologicznie). Ze względu na ich dużą objętość zostały one umieszczone w przezroczystej plastikowej kopercie, którą przykleiłam do wewnętrznej strony okładki segregatora (pozostałe części są w zwykłych koszulkach foliowych).

.

Jak widzicie nie jest to nic skomplikowanego, nie wymaga też dużo nakładu finansowego (pfff no to by też było!) ani poświęcenia dużej ilości czasu – wbrew pozorom wpisanie danych do tabelki i ich ewentualne podsumowanie trwa może z 10 minut.

Głęboko wierzę, że tym razem uda mi się osiągnąć sukces na tym polu 🙂

A jak to wygląda u Was? Macie swoje sposoby na ogarnięcie domowego budżetu? Podzielcie się nimi w komentarzach! 🙂

ZORGANIZOWANA
 • oj u mnie też zawsze z tym krucho było..ile to już razy przystępowałam do oszczędzania i planowania wydatków..teraz potrzebuję podwójnej motywacji bo mam maleńkie dziecko a nie lubie sobie przerywać;-) Dostosuję się do twoich rad i może w końcu zabiorę się za to..może dziś,trzeba kuć żelazo póki gorące;-) Pozdrowienia
  Mariola

  • zorganizowana

   Oj tak! Przy dziecku trzeba się zmotywować i zorganizować podwójnie! Życzę powodzenia i mam nadzieję, że mój sposób się przyda! 🙂
   Pozdrawiam!

 • Ten wpis jest dokładnie o mnie. Też rubryki tyle, że w zwykłym zeszycie w kratkę, wydatki wpisuję codziennie (gdy mam bardzo zajęty dzień to zaraz na drugi), wolę w taki sposób, a krócej niż raz w tygodniu długo. Od tego roku zaczęłam rozpisywać wydatki właśnie według kategorii (w moim przypaku dość licznych) i teraz dopiero widzę, że ok. 40-45% naszych wydatków przejadamy… (bez komentarza).

  • zorganizowana

   Widzę, że nie tylko ja mam problem z jedzeniem…To jedyna kategoria, w której ciężko jest mi ograniczyć wydatki…No nie potrafimy sobie odmówić tych drobnych przyjemności, a tu jeszcze wszędzie naokoło tyle pokus! A tu tydzień włoski, a tu grecki, a tam jakieś inne promocje…Ehhh… 😉

   • No zobacz jak my się dobrze rozumiemy 🙂

 • Grzegorz

  Oszczędzanie mi z reguły nie wychodzi. Ostatnio obniżam wydawanie pieniędzy szukając dostawców mediów i innych usług w korzystniejszych cenach. Sporo kosztowała mnie energia elektryczna dlatego zmieniłem dostawcę prądu i mam niższe rachunki o 200 zł. Polecam https://poprostuenergia.pl/ 🙂