WNĘTRZA

Jak zrobić plan dekorowania? Pomysły od Redro!

Do biegu, gotowi… dekoruj! Dlaczego warto dekorować z głową?

Redro podpowiada…

1

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które w zachwycie przerzucają strony czasopism wnętrzarskich, godzinami potrafią przypinać wnętrza na Pinterest albo dawać im serduszka na Tumblrze, ale przy tym wszystkim wzdychają „Moje mieszkanie nigdy nie będzie tak wyglądało!”, to znak, że nieświadomie postrzegasz urządzanie wnętrza jako magiczną sztuczkę. Abrakadabra – i jest pokój jak z okładki „Czterech Kątów”! Niestety, zazwyczaj zaaranżować mieszkanie w ten sposób mogą tylko ci, którzy dysponują niemal nieograniczonymi środkami, zatrudniają osobę, która zajmuje się tym profesjonalnie albo po prostu są urodzonymi dekoratorami wnętrz. Co może zrobić cała reszta, czyli zwykli śmiertelnicy? Cała reszta musi zrobić plan dekorowania!

2

Czy wiesz, dokąd zmierzasz?

Choć „plan dekorowania” brzmi trochę zabawnie, tak naprawdę może być niezwykle pożytecznym narzędziem, które pozwoli Ci stopniowo i konsekwentnie zbliżać się do Twojego wymarzonego mieszkania. Jak przy każdym planie, najważniejsze jest tu określenie celów, do których dążysz. Możesz to ująć różnie: jako „cel”, „wizję”, „projekt” – cokolwiek! Nie musi – a na tym etapie nawet nie powinno – to być nic przesadnie konkretnego. Celem może być coś tak dużego jak „udekorowanie wynajmowanego mieszkania w taki sposób, by wszystkie najdroższe i najważniejsze elementy można było w razie potrzeby zabrać ze sobą”, ale też coś tak małego jak „dobranie fototapety do sypialni”, „stworzenie galerii plakatów na przedpokoju” czy nawet „porządek w dużej szafie”. Masz cel? Świetnie, to już wiesz, do czego dążysz! Następną kwestią jest to, jak się tam dostać.

(Wszystkie produkty znajdziecie na www.redro.pl)

3

Co tak naprawdę Ci się podoba?

Niewiele osób ma bardzo ściśle określony gust. Większości z nas podobają się różne style, często bardzo odległe – na przykład chłodny minimalizm w azjatyckim stylu i jednocześnie czułostkowa stylistyka shabby chic. Niestety, dekorowanie mieszkania to jedna z tych sytuacji, w których naprawdę nie można mieć wszystkiego (chociaż… fototapeta w nowoczesnym geometrycznym stylu jako tło dla mebli w stylu vintage? Albo plakat w barokowe róże jako kolorystyczny akcent w monochromatycznym i modernistycznym wnętrzu? Właściwie dlaczego nie?). Jeżeli za nic nie możesz wybrać, w podjęciu decyzji bardzo pomoże Ci Pinterest. Załóż tablicę, nazwij ją tak, by odzwierciedlała Twój cel (na przykład „Pomysły na przedpokój”), i przez jakiś czas przypinaj wnętrza, które Ci się najbardziej podobają – a po kilku tygodniach albo miesiącach sprawdź, co powtarza się najczęściej.

4

Małymi kroczkami do wielkich marzeń

Jeżeli masz już zarysy, pora wypełnić je szczegółami. Zacznij od podzielenia zadań na te, które możesz wykonać w najbliższym czasie, i te, które będą do zrealizowania w nieco dłuższej perspektywie. Z reguły będzie to jednocześnie podział na zadania małe i duże. Osoba, która za cel postawiła sobie udekorowanie wynajmowanego mieszkania, może zacząć od drobnych zmian („kupić ładną osłonkę na doniczkę”, „przestawić fotel”, „ułożyć książki według kolorów”, „oprawić i powiesić ciekawy plakat”), a wraz z upływem czasu albo w miarę przybywania środków przejść do większych zadań („kupić ładny dywan”, „zamontować na ścianie fototapetę do wielokrotnego użytku”, „wymienić lampę”). Jeżeli zatrzymasz się na etapie wielkiego, szeroko zakrojonego celu, prawdopodobnie nigdy go nie osiągniesz – a jeśli podzielisz go na małe, będziesz wyraźnie widzieć, jak posuwasz się do przodu.

5

Rozluźnij się!

Życie potrafi pokrzyżować nawet najbardziej starannie rozpisane plany. Niekoniecznie negatywnie: może, na przykład, dostaniesz świetnie płatną pracę w innym mieście i będziesz musiał się przeprowadzić? Albo odziedziczysz mieszkanie? Może okaże się, że spodziewasz się dziecka i dekorowanie sypialni albo wybieranie kafelek do łazienki stanie się najmniejszym z Twoich problemów? Nigdy nie wiadomo! Dlatego Twój plan powinien mieć miejsce na opóźnienia, przyspieszenia i wszelkie losowe wypadki. Nie stresuj się, gdy coś nie idzie zgodnie z rozpiską: gdy okaże się, że fototapeta, którą wybrałeś, to jednak nie to, że firanki są za długie, zasłony za krótkie, ktoś na internetowej aukcji sprzątnął Ci sprzed nosa upragniony autentyczny plakat z koncertu Twojego ulubionego zespołu… To się na pewno zdarzy: i tylko od Ciebie zależy, czy się poddasz i uznasz, że to wszystko bez sensu, czy też wymyślisz sposób, aby dopasować to do swojego planu.

6

.

Macie już swój dekoracyjny plan? Pora zacząć go realizować! Ponieważ zawsze dużo mówimy tu o oszczędzaniu, to i nie mogło zabraknąć przyjemnego rabatu!

Specjalnie dla Was, na hasło ZORGANIZOWANA, otrzymacie -20% zniżki na zakupy w Redro!

Kod obowiązuje do 18.10.2015.

Print Friendly, PDF & Email